Biolog Przeciw Socjolog

By: Piotr Boulangé (Labs Manager, w Warszawie)

Darwin (Biolog) pisał o przetrwaniu najlepiej przystowsownaych, natomiast Pareto (Socjolog?) opisywał jak Ci “najlepiej przystosowani” współistnieją z najsłabszymi. Połączenie obu założeń może dać ciekawą bazę teoretyczną do przewidywania tego co się zadzieje np. wśród startup’ów.

Najlepiej przystosowane 20% zgarnie 80% dostępnych zasobów w postaci: klientów, inwestorów, talentów. Przetrwa 20% Startupów. To samo spotka 20% portfeli funduszy VC.

Takie jest założenie teoretyczne. W praktyce, bez działań interwencyjnych (czy to Państwowych, czy prywatnych, w sensie rodzinno-przyjacielskim), uważam, że z Polskiej “planszy startup’owej” zmienicie więcej niż 80%. Zostaną na niej tylko te, których założyciele już byli w “społecznym” TOP 20.

Na bieżąco mam kontakt z różnymi ekosystemami startupowymi rozsianymi po całym świecie i to co widzę w Polsce, mnie i przeraża i utwierdza w przekonaniu, że jako społeczeństwo, z przedsiębiorczości startupowej, jesteśmy na etapie “piaskownicy”. Polscy founder’zy, w dużej mierze przyjęli strategię “na przeczekanie”, popadają w marazm, swego rodzaju hibernację twierdząc, że to nie moment na robienie biznesu, że nie można od nich w takiej sytuacji nic wymagać - czekają na to kto do nich wyciągnie “pomocną dłoń” i oczekują, że ta pomoc pojawi się sama..

Koledzy z innych krajów szukają w obecnej sytuacji “szans”. Podekreślę SZUKAJĄ - oznacza, to że NIE TYLKO GDYBAJĄ i myślą, ale aktwynie wyczodzą na zewnątrz i szukają! dopytują! Wręcz dobijają się do drzwi osób i firm dzięki którym mogę znaleźć swoje “opportunity”.., nawet tu u MNIE w POLSCE!

Mam wrażenie, że u nas, wyobrażenie przedsiębiorcy wśród osób aspirujących do bycia startup’erami, jest zbliżone do “będe miał firmę, to będę mógł w końcu mniej pracować” i wszystko się samo “magicznie” zrobi. NIestety, tak się nie dzieje -od przedsiębiorcy oczekuje się działań proaktywnych, wychodzenia przed szereg, szukania nowych możliwości, przesuwania granic, nie poddawania się, ciągłego działania bez względu na okoliczności.

TAK! W Polsce są osoby, które też tak postępują, które walczą o swoje, które chcą zmienić świat, Cieszę się, że je znam i że części z nich pomagam.., ale jest nas ciągle ZA MAŁO. Jeżeli chcemy chcemy konkurować ze światem, nie możemy o 17.00 zamykać swojej firmy i wychodzić do domu.

W sytuacji kiedy Dolina Krzemowa pracuje po 16 godzin na dobę 6 dni w tygodniu, a Nowe Chińskie ośrodki nie śpią w ogóle pracując 29 z 30 dni w miesiącu, musimy tylko pamiętać, że z naszym 8 godzinnym dniem pracy 5 dni w tygodniu, po roku, będziemy już 3 lata za innymi, którzy zaczęli w tym samym czasie co my :)

Przedsiębiorczość nie jest dla każdego, a ja nikogo nie namawiam do pracy ponad siły, czy robienia czegoś wbrew sobie, chcę tylko uświadomić wszystkim aspirującym startup’erom że zanim przyjdziesz do mnie po pomoc, to zdawaj sobie sprawę z tego jak to wygląda na świecie i jakie są globalne oczekiwania wobec Ciebie jak już wchodzisz kurs kolizyjny z innymi startupami na rynku.

Jeśli chcesz nawiązać kontakt z Piotrem Boulangé, odwiedź Mentor Directory w Member Portal lub poproś o pomoc swojego menedżera Labs.

You've successfully subscribed to WeWork Labs Insider
Great! Next, complete checkout for full access to WeWork Labs Insider
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content. Check your email If you are not already signed in.