Niech żyje rewolucja

By: Piotr Boulangé (Labs Manager, w Warszawie)

Obecna sytuacja sprawia, że zastanawiam się nad tym, jak bardzo jesteśmy w stanie przewidzieć świat, który zobaczymy po pandemii. Dla autotelicznej przyjemności intelektualnej wracam do poznanych wcześniej modeli społecznych i biologicznych i staram się je dostosować do otaczającej nas rzeczywistości. Moim ulubionym pomysłodawcą teorii społecznych pozostaje biolog Darwin, u którego co chwila znajduję jakieś złote myśli, czy inne “perełki” i tak na przykład, pisze on, że:

  • FOUNDERZY w obrębie WERTIKALI wydają więcej POMYSŁÓW STARTUPOWYCH niż może przeżyć, przez co wywoływana jest konkurencja z racji ograniczonych zasobów środowiska zwana walką o byt ("kapitaliki" własne)

Ta wspomniana walka o byt sprowadza się zazwyczaj do tego, że aby jeden mógł przetrwać inny musi się ulec. Nie ma lepszej okazji na wprowadzenie nowych graczy na rynek niż kryzys, który wymienia elity bo ten, który do tej pory nie mógł się przebić przez szklany sufit np. posiadaną przez siebie małą firmą krawiecką, nagle potrafi wyrzucić z rynku tego, który na nim sprzedawał ekskluzywne garsonki, bo zaczyna sprzedawać maseczki.., albo bandanki z “guzikami” na które zamiast na uszy, można naciągnąć gumki od maseczek.

Na naszych oczach będą upadały stare elity przedsiębiorczości i będą się tworzyły nowe elity świata starupowego. Śmiem twierdzić, że zamiast "ROI"’ów, "KPI"’ów i innych "touchpoint"ów, "action plan"ów, czy im podobnych, pojawią się takie kryteria jak: zadowolenie z życia klienta/pracownika/obywatela, poczucie szczęścia, długość życia bez cierpienia, wpływ na życie innych..,

... tylko czego one będą dotyczyły w szczegółach, to chyba jeszcze sami nie wiemy :)

Jeśli chcesz nawiązać kontakt z Piotrem Boulangé, odwiedź Mentor Directory w Member Portal lub poproś o pomoc swojego menedżera Labs.

You've successfully subscribed to WeWork Labs Insider
Great! Next, complete checkout for full access to WeWork Labs Insider
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content. Check your email If you are not already signed in.